Dariusz Michalczewski

Kariera Dariusza „Tigera” Michalczewskiego

Dariusz Michalczewski, pseudonim Tiger (ur. 5 maja 1968 w Gdańsku) – polski bokser, Mistrz Świata zawodowców federacji WBO, WBA, IBF w kat. półciężkiej oraz WBO w kat. juniorciężkiej; Mistrz Europy amatorów w kat. półciężkiej.

Kariera amatorska
Boksem zajął się w wieku 12 lat. 
Karierę sportową rozpoczął w swoim rodzinnym mieście, gdzie na treningi do sali bokserskiej zaprowadził go jego wuj. Najpierw reprezentował barwy Stoczniowca Gdańsk, a później Czarnych Słupsk. W roku 1985 został Mistrzem Polski Juniorów w wadze półśredniej, a rok później wywalczył złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w wadze lekkośredniej. W roku 1987 wywalczył tytuł Mistrza Polski w gronie seniorów w wadze lekkośredniej.

Osiągnięcia amatorskie:
– 150 walk, 139 zwycięstw, z tego 89 przez KO
– 1991 Mistrz Europy w wadze półciężkiej

Kariera zawodowa
W sierpniu 1991 roku zdecydował się przejść na zawodowstwo i podpisał kontrakt z Universum Box-Promotion w Hamburgu. Na zawodowym ringu zadebiutował 16 września 1991 roku w Hamburgu wygrywając z rozpoczynającym karierę Frederico Porterem (miał wtedy bilans 0-3-1) w 2. rundzie przez TKO.

Osiągnięcia w boksie zawodowym:

  • Międzynarodowy Mistrz Niemiec w wadze półciężkiej – 13 maja 1992 pokonał Alego Saidi przez techniczny nokaut w 10 rundzie.
  • Mistrz Interkontynentalny IBF – 22 maja 1993 pokonał Noela Magee przez techniczny nokaut w 8 rundzie
  • Mistrz Świata WBO w wadze półciężkiej – 10 września 1994 pokonał Leeonzera Barbera jednogłośnie na punkty
  • Mistrz Świata WBO w wadze juniorciężkiej – 17 grudnia 1994 pokonał Nestora Giovanniniego przez techniczny nokaut w 10 rundzie
  • Mistrz Świata WBA/IBF w wadze półciężkiej – 13 czerwca 1997 pokonał Virgila Hilla jednogłośnie na punkty
  • 48 walk wygranych – 2 walki przegrane – 0 walk remisowych

W 2002 roku federacja WBO ogłosiła Michalczewskiego Championem Wszechczasów, a jego walkę z Amerykaninem Richardem Hallem za najlepszy pojedynek roku 2002. Jako pierwszy bokser w historii unifikował pasy mistrzowskie organizacji WBA, IBF i WBO. Przez dziewięć lat był niekwestionowanym Mistrzem Świata. Jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej rozpoznawalnych polskich sportowców.

1 czerwca 2005 Dariusz Michalczewski ogłosił zakończenie kariery bokserskiej. Jednocześnie oświadczył, że zamierza pozostać w sporcie i opiekować się młodymi bokserami jako promotor boksu. Bierze udział w konferencjach, galach i szkoleniach oraz jest częstym gościem programów telewizyjnych. W ramach działalności swojej Fundacji bierze udział w wielu akcjach charytatywnych i społecznych.